<< 2024. Április >>
H K Sz Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30




Rozetta képes beszámoló CSSP-2018-0037

A Rozetta Kézműves Társaság megalakulása után a 2010. évtől, a programok, a műhelymunkák helyszíneként a zentai Önkormányzat tulajdonában lévő Népi Technika székház  két termét használta (Zenta  Fő utca 23). Itt a kézműveseink a kettő közül a fő épületben lévő irodahelyiséget alkalmasnak találták, hogy átalakítsák mintaszúró- sablonkészítő- drukkolóműhellyé. A Rozetta 2018-as év kidolgozott tervezetében, a hímzőkultúránk megőrzése és ápolása, fennmaradása érdekében foganatosítandó lépéseinkre, a Csoóri Sándor pályázatnak, az Emberi Erőforrás Minisztérium támogatásának jóvoltából kerülhetett igazán sor.

A honlapunkra 2019. júniusában felkerült a Rozetta Kézműves Társaság Hímzősablon mintaszúró és előnyomóműhely kialakítása Emberi Erőforrás Minisztériuma CSSP-Targyalkoto-2018-B-0037 azonosítószámú projekt támogatójának logója, a megvalósításról készült sajtóanyag és képes beszámoló. weboldal www.rozetta.org.rs

kep

1. Fotó: 2019. 02.05-én Nagy Abonyi Ágnes, elnök, a projektum képviseletére felhatalmazott felelős személy aláírta a szerződést Domány Katalinnal a mintaszúrógép vásárlásáról. Projektumunk előkészületei tehát már megkezdődtek, miután a támogatási szerződést aláírtuk.

 

kep

2.Fotó: A Rozetta Kézműves  Társaság műhelyének ajtaja  festés előtt. 

kep

3. Fotó: A Hímzősablon mintaszúró és előnyomóműhely céljára kialakítandó műhely álmennyezete elkészült, folyamatban a falak, ablakok felújítása.

 

kep

4. Fotó: Hímzősablon mintaszúró és előnyomóműhelybe vásárolt berendezés. A széken látható a támogató logója,

 

kep

5. Fotó: Hímzőmintaszúró műhely kiseszközei

 

kep

6. Fotó: Megérkezett, összeszerelésre váró fiókos kartoték, arhiváló szekrény, polcos és irodaszék a Danik Trade cégtől.. A Rozetta Kézműves Társaság tagjai segítettek összeszerelni a Danik bútorokat.

 

kep

7. Fotó: A mintasablonok rendszerezése, iktatása.

A projektum koordinátora Szűgyi Zsuzsa, Horváth Mária és Sóti Milanka a megvásárolt zentai Kiss György mintasablonjait rendszerezik és leltározzák.

 

A mintaszúró- drukkoló műhely kialakításának gondolata a Rozetta Kézműves Társaság részéről 2018-ban született, amikor hímző szakkörünk részére Domány Katalintól tűfokos mintasablonokat kértünk és kiderült, hogy az édesapjáról Kiss Györgytől örökölt műhelyet teljes eszközanyagával el szeretné adni. Mivel Zentán 1906 és 1977 között a zentai Történelmi Levéltárban őrzött adatok szerint 19 sablonkészítő műhely volt, ahol mintanyomást is végeztek, elkezdtünk kutatni a még fellelhető mintasablonok és azok története után. Találtunk mintaszúró- drukkoló-üzemek, kis előnyomdák nevével illetve  bélyegzőjével ellátott papír mintalapokat: Albert Gelbstain, Bleier testvérek (Ármin és Márk), Marija, Kiss György, Tóth Abonyi János, Sámuel Leopold. Az Union Sablon és Drukkolóüzem, amely Emanuel Salamon tulajdona volt 1929-től 1941-ig működött. Nem tudjuk milyen sorsra jutottak ezeknek a műhelyeknek a felszerelései, de az biztos, hogy ezek tárgyieszköze nem marad egy helyen.  Viszont eddigi feltárt adatok szerint a Zentán 1945-ben nyitott és legtovább, 1960-ig működő Kiss György műhelyének minden eszközét a mintasablonokkal együtt szerencsénkre családi hagyatékként a mester leánya még egyben őrizte.

Hagyományok Háza szakmai ajánlásával – a Csóri Sándor pályázatnak,  az Emberi Erőforrás Minisztérium támogatásának köszönhetően a hímzősablon mintaszúró műhely kialakításának előmunkálatait megkezdtük az EMET-2018-412187 CSSP-TARGYALKOTO-2018-B-0037 azonosítószámú Támogatási szerződés pénzügyi ellenjegyzés (dátuma: 2018.dec, 12.) aláírása után  a zentai Önkormányzat tulajdonában lévő Népi Technika Községi Szervezete által bérelt épület Rozetta által használt 18. számú termében.

A gyermekprogramok és más célokra bekészített anyagokat és a régi bútorokat kipakoltuk, ebből a teremből 2019. év januárjában. A Hímzősablon mintaszúró és előnyomóműhely kialakítására megítélt pénzt 2019. január 3-án utalta át a Nemzeti bank.  Ezután megkerestük azokat az építkezésbefejező munkálatokat végző cégeket, építő vállalkozókat, amelyekkel a plafont, a falakat rendbe tudtuk tetetni és a falakat ablakokat be tudtuk festetni és februárban tervek szerint felújítottuk a múhelyt.

2109 április és május folyamán a vásárolt bútorok megérkeztek. A fiókos és polcos berendezéseket összeszereltük.

 
Átszállítottunk Domány Katalin édesapja hagyatékát, melyeket nagy mappákban őrzött, majd 2019. június elején megkezdtük a régi mintasablonok rendszerezését, katalogizálását. A fiókos tárolókba a hímzésmintákat bepakoltuk. Kiss György (1902-1970)  szúrógépét a  műhelyének kis-eszközeit és a több ezer értékes mintasablont, több drukkoló-mintafát és a sablonkészítéshez szükséges festéket, rögzítő anyagot (spirituszt) helyére tettük.

2019. július 22-én ünnepélyesen átadtuk rendeltetésének a hímzősablon- mintaszúró- előnyomóműhelyt.

Zenta, 2019. július 25.                                                                      

A beszámolót Nagy Abonyi Ágnes a

Rozetta Kézműves Társaság törvényes képviselője dolgozta ki            

 

Beszámoló a CSSP-TARGYALKOTO-2018-B-0037 pályázati azonosítószámon, Hímzősablon, mintaszúró és előnyomóműhely kialakítása az Emberi Erőforrások Minisztériuma, Csóri Sándor pályázaton nyert támogatás elszámoláshoz

A projektum részletes leírása

A Rozetta Kézműves Társaságunk, a Népi Technika székházában, az Önkormányzat tulajdonában (Fő utca 23. szám alatt) lévő 18. számú irodahelyiségét a tagság rendes programtevékenységeire használta. A Rozetta hímzőinek, varróinak a működése és a kézműves programok fő helyszíne 2010 óta ebben az épületben volt de nem volt semmilyen felszerelésünk és eszközünk a hímzősablon-  előnyomó műhelyhez

Projektumunk megkezdése során szem előtt tartottuk, hogy ma már a hagyományőrző közösségekben mind kevesebb a fiatal, aki a népművészet elkötelezettje, ezért nagyon fontos és sürgető feladat a sajátos hímzőkultúra továbbéltetése, és új megfogalmazása.

Régen a népi hímzőkultúrában uralkodó díszítmény volt nálunk is a fehér lyukhímzés.

Célul tűztük ki egy hímző-mintasablon készítő műhely kialakítását. Szerencsénkre még családi hagyatékként sz inte a zentai Domány Katalin édesapjának a néhai Kiss György drukkoló- mintaszúró mester műhelyének átmentése. Várhatóan május végére be tudjuk állítani a mintaszúrógépet és ki tudjuk alakítani a termet olyanná, hogy e régi szakma iránt érdeklődő fiatalokat fogadni tudjuk, és program keretében bemutathassuk a hímzések elé  szerkesztett minták  készítésének fortélyait.  Szeretnénk, átmenteni és népszerűsíteni a zentai mintaszúró -sablonkészítő műhelyek mintakincsét. Tervezzük a zentai drukkoló hagyaték megőrzését.

 

A népi kézműves terem kialakításához elsősorban a felszerelést kellett beszerezni. A régi zentai fehérhímzés mintakincset, a régi mintasablonokat, mintaszúró gépet megvásárolni adás-vételi szerződéssel Domány Katalintól. Kaptunk tőle árajánlatot, amely részletezve tartalmazza a drukkoló-műhely tárgyait. Valójában a zentai mester egész élete munkájának gyümölcse az a sok ezer darab körüli mintasablon, amit maga tervezett, rajzolt és hímzés elé készre drukkolt vászon vagy sifon anyagra. A mintasablonok száma tehát összességében meg is haladja az árajánlatban feltüntetett 7500 darabszámot. A meglévő termünket, amit már lassan 10 éve használunk, felújítottuk, hogy alkalmassá váljon a népi hímző szakcsoportunk mintaszúró-gépének, a régi felszerelésének: a régi polcos szekrény elhelyezésére a drukkoló műhely kialakítására. A projektumunk első részében a termet tettettük  rendbe. Ürögi építkezésbefejező munkálatok vállalkozóval új álmennyezet-plafont szereltettünk fel, amelybe a világítást is beépítették.(2. Beko Style számla és bizonylat). Az ablakokon nagyon elöregedett a festék, az ablaküvegeket alig tartotta a fagitt. Be kellett festetnünk a falakat és ablakokat, a zentai Károly Sándor vállalkozó szolgálatait vettük igénybe.A beázás okozta, falakon látható hibákat kijavitották és befestették, valamint a régi rossz ablakokat, ajtókat rendbetették és befestették a zentai mesterek. (3. Károly Sándor számla és bizonylat a falak és ablakok újjáfestéséről a megfelelő előkészítés után.).

Az így berendezett terembe Kiss György több mint ötezer mintadarabból álló mintasablon hagyatékát a régi felszereléssel csak úgy tudtuk ésszerűen és szerepének megfelelően elhelyezni, hogy a megfelelő méretű új fiókos-, polcos-bútorokat megvettük. (Trevis és Danik cég számlái.)

A régi mintaszúró asztalhoz megvettünk egy állítható széket is, amelyet az éppen dolgozó mintaszúró mester magasságához lehet állítani.( Danik cég számlája). A május végén a Danik cégtől összeszereletlen állapotban érkezett bútorokat: a két ajtós szekrényt, fiókos kartotékot, polcost és széket összeszereltük.

Céljainak megvalósítása érdekében, hogy a zentai mester hagyatéka megőrződhessen és újra alkotva tovább élhessen működőképes felszereléssel ellátott műhelyet alakítottunk ki.

 

 

Zentán a Rozetta Kézműves Társaságunk által használt meglévő termünket, amit már lassan 10 éve használunk, fel kellett újítani, hogy alkalmassá váljon a drukkoló műhely kialakítására. a régi felszerelésének: a régi polcos szekrény elhelyezésére

A terem falai és plafonja, amelyet műhely céljára elkaptunk több helyen beázott és átvizesedett. Az ürögi Beko Style céget kértük fel. A falakon látható hibákat bejavíttattuk, az ablakokon elöregedett festéket le kell túrták és újjáfestették. A falakat festették a megfelelő előkészítés után.

Az így rendbe tett terembe Kiss György több mint 5000 mintadarabból álló mintasablon hagyatékát a régi felszereléssel csak úgy tudtuk ésszerűen és szerepének megfelelően elhelyezni, hogy megfelelő méretű új fiókos bútorokat vettünk. A megvásárolt régi hagyatékból nem tudtuk felhasználni tároló bútornak a szúette rozoga szekrényét és polcosát, ezért új szekrényt fiókos kartotékot, polcot és a mintaszúró asztalhoz egy állítható széket vettünk, amelyet az éppen dolgozó mester saját magasságához állíthat. Danik Trade cégtől vásároltuk ezeket, mivel itt találtunk legkedvezőbb árajánlatot. A fiókos, polcos bútorok és a szék összeszereletlen állapotban május 8-án érkezett meg az újonnan kialakított műhelyünkbe. A társaságunk lelkes önkéntes tagjai egy héten belül mind összeszerelték és beállították a bútorokat, így május 28-án átszállíthattuk Domány Katalin lakásának pincéjéből Kiss György hagyatékát.

Mivel a két 10 fiókos irattartó már a helyén állt, a megvásárolt értékes mintasablonokat, rendszerezve már az új helyére tudtuk tenni.  Az ultramarin festékeket és a fixáló anyagokat –spirituszt, kis-eszközöket és egyéb megvásárolt apró tárgyakat, amelyek kimaradtak másnap vittünk át, és raktuk a helyükre.

Céljaink megvalósításában tehát lépésről lépésre haladtunk előre. Voltak nehézségeink az irattartó fiókok, polcosok vásárlásakor, ugyanis a „Nameštaj” céget  becsukták.  Megszűnt az általunk kiválasztott polcok jutányos áron való beszerzési lehetősége. Viszont kárpótolt mindent az a határozott és biztos szándék amit hímző kézműveseink tolmácsoltak, hogy Kiss György utolsó zentai mintaszúró mester régi eszközeinek teljes műhelyfelszerelésének egy korszerűen berendezett stúdióműhelyt alakítsunk ki.

Elértük célunkat. A több ezer mintalapot tartalmazó zentai műhely tárgyi hagyatéka itt helyben, Zentán maradt. A régiónk magyarsága hímzéskincsének továbbéltetésére, megőrzésére és továbbadására a mai textil-kultúrában az értékek újra-alkotására szolgálhatunk a megőrzött és újra üzembe helyezett kézzel készített hímzősablonokkal ebben a projektumunkkal újonnan kialakított, új bútorokkal és felszereléssel berendezett mintaszúró-, drukkolóműhelyben.

 

A magyar népi iparművészet tárgyalkotó kultúrájához régiónkban, de különösen Zentán a 20. század közepéig még hozzátartozott a szabad-rajzú hímzések mellett a kisvárosi előnyomdák mintakincséből származó anyag. Sok fontos információt megtudtunk a hagyaték őrzőtől, a mester lányától, hiszen közeli személyes emlékek, rokoni szálak kapcsolódnak e régi mesterséghez. Tóth Menyért Szarvason élő műszaki rajz készítő mester, Domány Katalin unokanagybácsija volt Dunakeszin akinek nem volt ipara ugyan, de foglalkozott mintasablon előkészítéssel. Tóth Péter (édesanyjának öccse)  sablonkészítő és Tóth István (édesanyjának legfiatalabb öccse)  szobrászművész úgyszintén rajzolta a mintákat. Domány Katalin fiatalabb korában édesapja szakmája kapcsán felkutatott levéltári adatokról írt jegyzékét a rendelkezésünkre bocsátotta. Ezzel járó tárgyi és a szellemi örökség megőrzésének ügye immár reánk bízott nemes feladat.

A Rozetta Kézműves Társaság Kiss György (1902-1970) régi műhelyének eszközanyagát, felszerelését, egész mintakincsével együtt a mintasablonkészítő- drukkolómester leányától (a Zágrábban 1931.10.26-án született, jelenleg Zentán élő) Domány Katalintól 2019. február 6-én közjegyző által hitelesített szerződéssel vásárolta meg. A szerződésben felsorolt tételek szerint Kiss György műhelyének tárgyjegyzékét a Rozetta leltárbizottsága elkészítette. Két nyelven külön is készült leltár az 2019-év első félévében vásárolt eszközökről. Szűgyi  Zsuzsanna és Horváth Mária hét lelkes hímző asszonnyal, önkéntes Rozetta-tagokkal megkezdték a rendszerezést és a mintalapok iktatását. Katalogizálva jegyzékbe kerültek a megrajzolt, megszerkesztett és papírra szúrt minták. A hagyatékban, rálátásunk szerint legtöbb a régiónkra jellemző  20. századi fehér-hímzés minta, de a magyar népi hímzés tájegységeire jellemző minták közül is akadnak nagyon szép darabok, amelyeket vidékünkön széles körben és hosszú időszakon keresztül kedveltek és gyakran rendeltek a mintaszúró- sablonkészítő mesterektől paraszt-polgári körökben a magyar hímző-asszonyok.

Hosszú távú terveink szerint a nyilvántartásba kerülő hímzősablon-, mintalapok, mintafák és egyéb értékek szakszerű, elérhető adatbázisba fognak kerülni a tárgyalkotó népi kultúránk megőrzését szolgáló fontos adatok.

Sajtóanyag: 

kep

 

A megvalósított támogatásról megjelent sajtóanyag. Rádiófelvétel Újvidéki Rádió, 2019. július 26. pénteken délelőtt 11 órakor elhangzó műsorában, kép és szöveg a médiában: Magyar Szó napilapban 2019. július 22-én képgaléria, 24-én a július 22-i megnyitó – Mintaszúró-műhely átadása Zentán – cikk. https://www.magyarszo.rs/hu/4045/galleria/205392/Mintaszúró-műhely-átadása-Zentán.

Melléklet:

 

LELTÁR

Kiss György (1902-1970) zentai mintasablonkészítő- drukkolómester Rozetta Kézműves Társaság 2019. február 6-én közjegyző által hitelesített szerződéssel a mester leányától- a hagyatékőrző- Domány Katalintól (1931.10.26.) megvásárolt régi műhely eszközanyagáról és mintakincséről

 

Leltár-szám

 Megnevezés (tárgynév szerződés tételek szerint)

Vételár dinár/rsd

Leírás, tárgy-történet

Mennyiség mérték technika- 

Megjegyzés

Leltározás kelte

1

Mintaszúró gép az asztallal és  tartozékaival

 66 120,00

Kiss György hagyatéka

1 darab

Nagyító,tűk,  súlyok

2019-06-21

2

Önálló tervezésű, szer-kesztett kiszúrt sablonok

245 070,25

Kiss György

5700 darab

1927 után önálló mester

2019-06-21

3

Különféle jó állapotú régi sablonok-mintalapok

37 000,50

Bleier Ármin

200 darab

1906-1941 tatítómesterek

2019-06-21

4

Megrajzolt, szerkesztett, kiszúratlan papírminták

  3 902,00

Kiss György

500 darab

Többnyire a mester lányának munkái

2019-06-21

5

Újabb különféle nagyságú mintalapok pauszon

11 100,00

Kiss György mintái

20 darab

1953–1960

2019-06-21

6

Mintafák és fogók a mintafa készítéshez

3 700,05

Kiss György hagyatéka

20 darab

önálló mester műhelyéből

2019-06-21

7

Ultramarin porfesték és spiritusz a minta rögzítéshez

11 100,00

Kiss György hagyatéka

1 doboz

önálló mester műhelyéből

2019-06-21

8

Gumipárna és festék a dúcos nyomáshoz

3 321,00

Kiss György hagyatéka

1-1 darab

önálló mester műhelyéből

2019-06-21

9

Eredeti kiseszközök és egyéb apró tárgyak

3 700,05

Kiss György hagyatéka

1 doboz

A megőrzött műhelyből

2019-06-21

 

 

385 013,85

 

 

 

 

 

A leltár hiteléül: Rúzsa Mária

a leltározó bizottság elnöke

Tisztelettel: Nagy Abonyi Ágnes

a Rozetta Kézműves Társaság elnöke


Vissza