<< 2024. November >>
H K Sz Cs P Sz V




1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Képes beszámoló a Népi iparművészeti műhelyfoglalkozások és Kézműves Alkotótábor az Emberi Erőforrások Minisztériuma, Csóri Sándor pályázaton nyert támogatás elszámoláshoz

Képes beszámoló a CSSP-TARGYALKOTO-2020-B-0129 pályázati azonosítószámú, Népi iparművészeti műhelyfoglalkozások és Kézműves Alkotótábor az Emberi Erőforrások Minisztériuma, Csóri Sándor pályázaton nyert támogatás elszámoláshoz.

kep

Tornyoson a Magda Lakban mint minden évben Szabó Magda, Sóti Milanka és más Rozetta tagok kézműves foglalkozásokat tartottak idén is 2021. Július 5-9 között.

A Rozetta Kézműves Társaság megalakulása 2008 óta a szakmai műhelymunkák, népi iparművészeti programok támogatására fekteti a fő hangsúlyt. A műhelymunkák fő helyszíne a zentai Önkormányzat tulajdonában lévő Népi Technika székház két terme, amelyekben a hímzők-mintaszúrók, varrók, szövők, bőrművesek, nemezelők, gyöngyfűzők és a Rozart gyermekcsoporttal foglalkozó kézművesek tevékenykednek.

A Rozetta 2018-as évben vásárolt mintaszúrógép és mintasablonoknak valamint a a Csoóri Sándor ezen pályázata, az Emberi Erőforrás Minisztérium támogatásának köszönhetően a szakmai hímző-, varró műhelymunkákra is a hímzőkultúránk ápolása és fennmaradása érdekében.

Projektumunk előkészületei tehát már 2020. 12. 21. a támogatási szerződés aláírása előtt megkezdődtek, és 2021. januárjától augusztus végéig folytatódtak. Topolyai, tornyosi, csókai és felsőhegyi hímzőasszonyokkal együttműködve valósultak meg 10–15 résztvevővel a műhelymunkák 2020. augusztus 11., szeptember 24., október 16-án (32 résztvevővel, 2021. Május 29. Július10-én augusztus 10. 14., 21. a Rozetta műhelyben. A gyermekeknek tartott kézműves foglalkozásokkal, június 18. A Tiszavirág Fesztiválon,. 17 -18. Alkotótáborban a Halász Csárdán (61–80 résztvevővel). Együttműködve más intézményekkel a Rozetta Kézműves Társaság tagjai kézműves foglalkozásokat tartottak még két nagy zentai rendezvényen: augusztus 28-án. Szent Mihály napi sokadalmon és 29-én a Mosolyternger Gyermekfesztiválon.

A 2021. évben a népi fazekasság műhelyfoglalkozásai is beindultak. Itt Kiss Katalin kismesterség szakoktató vezetésével az érdeklődő. A népi fazekasság alapismereteit sajátíthatták el, mivel a Csoóri Sándor pályázatnak, az Emberi Erőforrás Minisztérium támogatásának jóvoltából volt lehetőség az agyag formázás, mázazás, többféle megmunkálás kipróbálására, gyakorlására kis csoportos foglalkozásokon:

2021. január 16., 19.,21., 26., február 4., 6., 20., 23., 27., március 6.,9.,10., és két nyílt nagy rendezvényen az Alkotótáborban a zentai Halász Csárdán 2020.  július 18-án és 2021. július 16–18. Ezekről a szabadkai Pannon Rádió és TV és az újvidéki RTV sajtó, és média tájékoztatott. A Magyar Szó napilapban megjelentek újságcikkek:

https://www.magyarszo.rs/hu/4669/vajdasag_zenta/246567/Alkot%C3%B3t%C3%A1bor-a-zentai-Hal%C3%A1szcs%C3%A1rd%C3%A1n-zenta-alkot%C3%B3t%C3%A1bor.htm

https://www.magyarszo.rs/hu/4399/kozelet_riport/226048/A-tiltott-gy%C3%BCm%C3%B6lcs-a-leg%C3%A9desebb.htm

2020. szeptember 9-i lapban megjelent képek közül mutatunk be néhányat

kep

Puskás Ferenc fafaragó alkotás közben 2020. 07.17.

kep

Puskás Ferenc zentai és Fülöp Attila bácsföldvári fafaragók a tábor résztvevői 2020. július 16.

kep

Bővíz Szilárd és Mészáros Katalin gondoskodtak az Alkotó tábor résztvevők étkezéséről.

kep

A második Alkotó Tábor a Halász Csárdán a Rozetta Kézműves Társaság oktatóival 2021. Július 18-án volt. Nagy Abonyi Ágnes is tartott előadással egybekötött kézműves foglalkozást.

 

https://pannonrtv.com/rovatok/szines/kek-hir-i-interkulturalis-tabor-zentan#lg=1&slide=0

.

Nagy Abonyi Ágnes, Szabó Magda, Pető Piroska, Papp Katalin, Terzić Dóra, Kőműves Teréz, Puskás Ferenc és Rúzsa Mária, a Rozetta Kézműves Társaság képviseletében vezették az Alkotó Tábor foglalkozásait.

 

  1. Zentai Interkulturális táborról rövid interjú az újvidéki RTV RS hirportálján 2021. Július 18 után:

https://www.rtv.rs/hu/vajdas%C3%A1g/i.-zentai-interkultur%C3%A1lis-t%C3%A1bor_1258109.html

https://youtu.be/uTCpQqBH6EU

A Rozetta Kézműves Társaság Műhelyében a 2020 és 2021 évben a népi iparművészet felé vezető szakágakban folytak főként fejlesztő műhelymunkák. A népi hímzés, a népi fazekasság, a bőrdíszművesség, a szövés és a nemezelés területén szerveztünk stúdiófoglalkozásokat, kis tanfolyamokat a felnőtteknek.

 

kep

Fotó: A Rozetta Kézműves  Társaság népi hímzéssel foglalkozó programja Beszprémi Kata és Dr. Illés Károlyné Ani Hagyományok Háza népi hímzés szakoktatói, Horváth Mária, Szűgi Zsuzsa és Balla Borbála a hímzősablon mintaszúró és előnyomóműhelyben.

kep

Foto: Hímzők műhelymunkája. 2020. Október 16.

Bevontuk a régiónk hímző csoportjait is egy alkalommal a népi hímző-, mintasablonkészítő programba, amelyen a topolyai Roza Erzsébet tanított új fehérhímzés technikát és nagy számban részt vett a csókai Móra Ferenc Művelődési Egyesület hímző csoportja Fehér Piroska vezetésével.

A Rozart néven megalakult Gyermekműhely csoportnak Rúzsa Mária rajztanárnő nemezelés és képzőművészeti technikákat tanított heti  rendszerességgel.

Fotó: Műhelymunka

Kiss Katalin népi fazekasság oktató korongozás bemutatója.

 


kep

Kiss Katalin népi fazekasság kismesterség szakoktató korongozást tanít. 2021.jan 26-tól ja 6

Rozetta Kézműves Társaság honlapjára tett képek(weboldal: www.rozetta.org.rs

Projektumunkkal nem csak a népi iparművészeti értékekre kívánunk rávilágítani, a kreatív kézművességet éltetve, hanem a saját tárgyi kultúránk értékmentésére adunk esélyt. Az új műhelymunkákkal, a régiónk, városunk kézműves kultúrája éltetésének és továbbfejlesztésének nemes feladatát vállaltuk fel. Sajnos megfogyatkoztak a kis klubként működő hímző szakkörök, kevés rendelkezik megfelelő erőforrással és még kevesebb áll szakértelem irányítás illetve felügyelet alatt. Ezért is jelent sokat, hogy a 2018-ban megvásárolt Kiss György mintasablonjairól tovább tudjuk drukkolni és újravarrni a hagyományos himzéseket.

A mintaszúró- drukkoló műhely kialakításának gondolata a Rozetta Kézműves Társaság részéről 2018-ban született, amikor hímző szakkörünk részére Domány Katalintól tűfokos mintasablonokat kértünk és kiderült, hogy az édesapjáról Kiss Györgytől örökölt műhelyet teljes eszközanyagával el szeretné adni. Mivel Zentán 1906 és 1977 között a zentai Történelmi Leváltárban őrzött adatok szerint 19 sablonkészítő műhely volt, ahol mintanyomást is végeztek, elkezdtünk kutatni a még fellelhető mintasablonok és azok története után. Találtunk mintaszúró- drukkoló-üzemek, kis előnyomdák nevével illetve  bélyegzőjével ellátott papír mintalapokat: Albert Gelbstain, Bleier testvérek (Ármin és Márk), Marija, Kiss György, Tóth Abonyi János, Sámuel Leopold. Az Union Sablon és Drukkolóüzem, amely Emanuel Salamon tulajdona volt 1929-től 1941-ig működött. Nem tudjuk milyen sorsra jutottak ezeknek a műhelyeknek a felszerelései, de az biztos, hogy ezek tárgyieszköze nem marad egy helyen.  Viszont eddigi feltárt adatok szerint a Zentán 1945-ben nyitott és legtovább, 1960-ig működő Kiss György műhelyének minden eszközét a mintasablonokk együtt szerencsénkre családi hagyatékként a mester leánya még egyben őrizte.
Hagyományok Háza szakmai ajánlásával – a Csóri Sándor pályázatnak 2020-ban az Emberi Erőforrás Minisztérium támogatásának köszönhetően megkezdtük a szakmai projektumunkat a CSSP/1932-236/2020 CSSP-TARGYALKOTO-2020-SZ-00129 azonosítószámú Támogatási szerződés pénzügyi ellenjegyzés (dátuma: 2018.dec, 12.) aláírása után  a zentai Önkormányzat tulajdonában lévő Népi Technika Községi Szervezete által bérelt épület Rozetta által (a Foto Klub-bal 2011–2016 között közösen) használt termében.

A gyermekprogramok és más célokra bekészített anyagokat és a régi bútorokat kipakoltuk, ebből a teremből 2019. év januárjában. A Hímzősablon mintaszúró és előnyomóműhely kialakítására megítélt pénzt 2019. január 3-án utalta át a Nemzeti bank.  Megkerestük februárban azokat az építkezésbefejező munkálatokat végző cégeket, építő vállalkozókat, amelyekkel a  plafont, a falakat rendbe tudtuk tetetni és a falakat ablakokat be tudtuk festetni. Az

  A Hímzősablon mintaszúró és előnyomóműhely kialakítására megítélt pénzt 2019. január 3-án utalta át a Nemzeti bank.  Megkerestük februárban azokat az építkezésbefejező munkálatokat végző cégeket, építő vállalkozókat, amelyekkel a  plafont, a falakat rendbe tudtuk tetetni és a falakat ablakokat be tudtuk festetni. A készülő mintasablon-szúró drukkoló műhelyünket. 2109 április és május folyamatban a vásárolt bútorok beszerelése és azok fiókjaiba a hímzésminták bepakolása - ugyanis unk megvásárolhatta az utolsó zentai mintaszúró Kiss György (1902-1970)  szúrógépét a  műhelyének kis-eszközeit és a több ezer értékes mintasablont, több drukkoló-mintafát.

A jelentést kidolgozta a

Rozetta Kézműves Társaság törvényes képviselője

 Nagy Abonyi Ágnes

A projektum részletes leírása

A Rozetta Kézműves Társaságunk 2018 óta a Hagyományok Háza együttműködésével szeretné a kézműveseket a Népi iparművészet felé fordítani. Ezúttal a pályázaton a szakágakra kért szakmai fejlesztés támogatása egyrészt a zentai kézművesünk  Békéscsabai Felnőttképzés Tandijára vonatkozik, amely 350 000 forint, másrészt a zentai és Zenta környéki műhelymunkák megvalósítására vonatkozik, amelyek többségét a Nép Technika székházában lévő Rozetta Műhelyben (a Fő utca 23. szám alatt) a társaság rendes programtevékenységeként valósitottuk meg. A Rozetta hímzőinek, varróinak a működése és a kézműves programok fő helyszíne 2010 óta ebben az épületben volt. A támogatásnak köszönhetően felszerelést és eszközt a hímzéshez anyagot vásároltunk a programjaink megtartásához. Szükség volt.

 

Projektumunk megkezdése során szem előtt tartottuk, hogy ma már a hagyományőrző közösségekben mind kevesebb a fiatal, aki a népművészet elkötelezettje, ezért nagyon fontos és sürgető feladat a sajátos hímzőkultúra továbbéltetése, és új megfogalmazása.

Régen a népi hímzőkultúrában uralkodó díszítmény volt nálunk is a fehér lyukhímzés. Műhelymunkákat szerveztünk 2020. Augusztus 11-én a topolyai hímzőasszonyokkal. Októberben a zentai és csókai hímzőkkel, ahol Roza Erzsébet vállalta a himzőtechnikák oktatását.

Célul tűztük ki, hogy a fiatalok bátorítására, hogy a népi hímzés iránt érdeklődjenek biztosítani fogjuk a feltételeket. A műhelyfoglalkozásokon így a támogatásnak köszönhetően mindenki, sajátkezűleg el tudta készíteni a kapott anyagból és rendelkezésre bocsátott eszközökkel a maga használati tárgyát. Fontosnak tartottuk, hogy hasznos alkotások születtenek a népi fazekas műhelymunka program keretében is. A Rozart néven működő gyerrmekcsoport számára is lehetővé tettük a kreatív képzőművészeti technikák tanulásán kívül e foglalkozásokkal való ismerkedést. ezért továbbra is tervezzük a nemezelő és a népi fazekas műhelymunkák folytatását.

CSSP- TARGYALKOTO–2020-SZ-0129

Pályázati azonosítószámú szerződés terhére elszámolva a számla teljes összeg … rsd (dinár), azaz … Ft.

 A másolatra ráírni „Az eredetivel mindenben megegyező, hiteles másolat 2019, június 15.

A szöveges szakmai beszámoló tartalmazza a megvalósítás mértékét-....

 

A számlák felsorolása számozott jegyzékbe vezetve.

 

Népi iparművészeti műhelyfoglalkozások és Kézműves Alkotótábor valahány programjáról készítettünk képes beszámolót.

 

A népi fazekasság műhelyben a 2019. évben Önöktől kapott támogatásból felszerelt fazekas korongokon most a 2020. évben ezen a pályázaton kapott támogatásból megvásárolt anyag és eszközők segítségével (fogókkal) az előlátott 10 műhelymunkán a edényeket készíthetett a 8 résztvevő és beszerezhették a mázazáshoz is a legszükségesebb sárga mázat és az oxidokat.

 

A hímző-varró műhelymunkákon a régi zentai felhérhímzés mintakincset is felelevenítették a résztvevők a régi mintasablonokat használva, amit szintén az Önök támogatásából vásároltuk meg 2018-ban.

 

Elszámoláshoz beszámoló

 

Beszámoló a CSSP-TARGYALKOTO-2020-B-0129 pályázati azonosítószámú, Népi iparművészeti műhelyfoglalkozások és Kézműves Alkotótábor az Emberi Erőforrások Minisztériuma, Csóri Sándor pályázaton nyert támogatás elszámoláshoz

 

Céljaink megvalósításában tehát lépésről lépésre haladtunk előre. Volt az alkotó táborral kapcsolatban kisebb fennakadás, viszont kárpótolt mindent az a határozott és biztos szándék amit kézműveseink tolmácsoltak.

 

A magyar népi iparművészet tárgyalkotó kultúrájához régiónkban, de különösen Zentán a 20. század közepéig még hozzátartozott a szabad-rajzú hímzések mellett a kisvárosi előnyomdák mintakincse. Kiss György mintaszúró mester (1902-1970) leányától, Domány Katalintól megvásárolt szúrógépet idén megjavíttattunk. Műhelyének kis-eszközei,  a több ezer értékes mintasablon, több drukkoló-mintafa és a sablonkészítéshez szükséges festékek, rögzítő anyagok (spiritusz) már rendelkezésünkre álltak, csak alkoholt és tisztító szereket és megfelelő filctollakat és ragasztós lapokat, kellett beszerezni a műhelymunkához, a minta átviteléhez – a drukkoláshoz, hogy minőséges munkát végezhessenek a hímző asszonyok.

A mintaszúró- drukkoló műhely a Népi Technika termében Szűgyi Zsuzsa és Horváth Mária odaadó munkájának köszönhetően jól működik. Jelenleg a régi falvédő mintákkal foglalkoznak a zentai Városi Múzeum Karácsonyi néprajzi kiállítására készülve, valamint át is mentik, újra tervezik és szerkesztik ezeket, mivel a Kézimunka Kedvelők Szövetsége pályázatára készülő hímzőknek készítik elő a falvédőket és a dísztörülközőket.

A nyári Alkotó táborba és a Rozart gyermekfoglalkoztató Műhelybe kiseszközöket is vásároltunk: tustollakat, ecseteket, fóliát és ollókat.

Nagy Abonyi Ágnes, a Rozetta Kézműves Társaság törvényes képviselője jelenlétében.


Vissza