Képes szakmai beszámoló a NÉPI FAZEKAS TANFOLYAM ÉS STÚDIÓFOGLALKOZÁSOK címen megvalósult CSSP-TARGYALKOTO-SZ-2023-0136 azonosítószámú pályázathoz
A szakmai program a támogatott tevékenység megvalósulásához nagyban hozzájárult. Az első népi fazekas tanfolyamát Zentán a Hagyományok Háza Vajdasági Hálózatával a Vajdasági Magyar Művelődési Intézettel indítottuk 2019-ben. A Rozetta Kézműves Társaság 2024 januárjában indított fazekas tanfolyamával kezdőknek. Emellett haladóknak is lehetőséget adott a szakmai fejlődésre.
A fazekas tanfolyam és stúdiófoglalkozások a tervezetthez képest menet közben kissé módosultak, de ez a program tevékenységek célját és eredményei t nem érintette, hiszen inkább csak a helyszín változott. A képzéshez kapcsolódva tervezett Kalocsai Alkotó Műhely látogatása így részben valósult meg, hiszen a haladó fazekasok közül ketten (Egyikük Moholon, másikuk Palicson él) eljutottak Kovács László műhelyébe Kalocsára és az ott szerzett szakmai tudást hazahozva igyekeznek továbbadni a kezdő és haladó fazekas tanfolyam résztvevőinek.
A kezdő fazekas tanfolyam tehát Zentán a helybeli és a vidéki oktatók és szakemberek által nyújtott program keretében valósult meg.
Kiss Katalin Zentai fazekas oktató vezetésével hét új tanulóval megkezdődött az oktatás. Időközben még három tanuló csatlakozott a hetente kétszer tartott elméleti és gyakorlati órákra. Június végéig hatan tettek sikeres vizsgát. A többi négy tanulónak is még lehetőséget adunk a nyár folyamán vizsgát tenni. Nagyon sikeres volt a képzés, hiszen az agyag, a mázak és más anyagok biztosítása mellett az eszközöket is biztosítani tudtuk a résztvevőknek.
A népi fazakas tanfolyam kezdőivel Kiss Katalin helyi oktató, valamint Orcsik Csaba vidéki fazekas, népi iparművész foglalkozott.
A Csoóri Sándor Alap támogatásának köszönhetően a 100 órás népi fazekas tanfolyam és 50 órás stúdiófoglalkozás programja zavartalanul megvalósulhatott. 2024. június 27-én Zentán a program záró vizsgára a fazekas műhelyben találkoztak az oktatók és a tanulók.
Mivel a program során a legszükségesebb anyagokat és eszközöket fontos volt hiánytalanul beszerezni, az előadók és a Hagyományok Háza Vajdasági Hálózatának munkatársa javaslatára elsősorban a hiányzó eszközök beszerzését oldottuk meg- a CSSP-B-2023-0089 pályázatból, a CSSP-TARGYALKOTO-SZ-2023-0136 pályázatnak köszönhetően pedig a szakmai alaptudás elsajátításához, a gyakorláshoz legszükségesebb anyagokat,mázakat és eszközöket is megvásárolhattuk, amellyel hozzájárultunk a közösségünk hagyományainak, régi mesterségeinek, magyar kultúrájának éltetéséhez, továbbadásához.
A résztvevők vizsgát lettek a projekt végén. A fazekas tanfolyam sikeres befejezéséről (egy tanuló június 20-án, öten június 27-én összesen hatan) tanúsítványt kaptak.
A sikeres vizsga után a Zentai Városi Múzeumba és Galériába látogattak el mindannyian és megtekintették az„ Elődeink hagyatéka” című állandó néprajzi kiállítást,valamint a „Lámpás” című 15 éves Nemzetközi Művészeti Műhely grafika és kerámiaművész alkotásokat tartalmazó kiállítást, valamint betekintést nyerhettek a múzeumi kerámia gazdag néprajzi gyűjteményébe is.
A zentai Városi Múzeumban tett látogatás jutalomként szolgált a tanúsítványt szerzőknek, hiszen az állandó néprajzi tárlat és a kerámia gyűjteményen keresztül Nagy Abonyi Ágnes néprajzkutató muzeológus jóvoltából betekintést nyerhettek a Vajdasági népi kerámia jellegzetességeibe, a Zentai és a Magyarkanizsai gölöncsérek régi világába.
A sikeres vizsgázók kezükben a megszerzett tanúsítvánnyal, mellettük a két vizsgáztatóval.
A támogatás kapcsán elért legfontosabb eredmények. hogy a megvalósított támogatás célja és eredményei a pályázatban tervezettekkel összhangban voltak. A Rozetta Kézműves Társaság műhelye szép feliratot kapott és reklámcélra nyomtatványok is készültek. Az Interkeramtól Tóth Ferenc nagykikindai beszerzőnek köszönhetően elektromos fazekas korongot, a nisi cégtől pedig a fenn említett kis eszközöket szereztük be amelyek az agyagon, mázakon, és más anyagokon kívül nagyon hiányoztak a fazekas műhely zavartalan működtetéséhez.
Média megjelenés: A Magyar Szó magyar napilapban Népi fazekasságot tanulnak. Kezdő és haladó gölöncsértanfolyam Zentán. Szerző HA 2024. febr 10.-én megjelent. https./www.magyarszo.rs >zenta. Vizsgáztak a kezdő fazekasok. Zentán 2019 óta képzik a népi fazekasokat, ami iránt azóta is töretlen az érdeklődés. 2024. június 30. Szerző HAT. szeretlekzenta.rs https://szeretlekzenta.rs. Facebook oldalakon, Rozetta Kézműves Társaság. Rozetta Műhely, Kézműves foglalkozások Zentán. Honlapon: www.// rozetta.org.rs szakmai beszámoló.
A kerámiaműhelyünkbe a legszükségesebb dolgok megvásárlásának köszönhetően most már tudjuk a fazekas tanfolyamokat és stúdiófoglalkozásokat működtetni.
Köszönet mindezért a támogatóknak!
A beszámoló hiteléül: Nagy Abonyi Ágnes
Zentán 2024. július 26. Szt. Anna napján
Vissza